نگاه حلال نگاه حرام در طب مدرن

دکتر بابک زمانی

با تمام وجود میلرزد . روبروی من روی مبل نشسته اما فقط روی لبه مبل و از کمر تاجلو خمیده است. اضطراب از تمام وجودش خوانده میشود .

" اقای دکتر دیشب تا صبح نخوابیدم کلی نذر و نیاز کردم ببینین چه چیزها توی ام ار ای من دیده میشه! ؟ "

خانم میانه سالی است . سرگیجه مختصری داشته که احتمالا بیماری خوش خیمی به دلیل التهاب سیستم تعادلی گوش بوده است . به دلایلی که برای من روشن نشد،. شاید برای "اطمینان " از ایشان یک ام ار ای گرفته شده است . در ام ارای چند لکه سفید رنگ دیده شده و متخصص رادیولوژِ ی که احتمالا اطلاعی از شرح حال ایشان نداشته –یعنی به ایشان داده نشده بوده – تشخیص های متعددی را ردیف کرده شامل بیماری های عفونی عروقی التهابی و..... همان کلماتی که یک شبانه روز ایشان را به سرسام رسانده است . واقعیت این است لکه های درخشان موجود در ماده سفید که خصوصیات لکه های موجود در ام اس را هم ندارند در مغز افراد میانه سال علت های بسیار متنوعی میتوانند داشته باشند و و در بسیاری از مردم دیده میشوند . در حال حاضر امکانات کافی برای پیش بینی خطرات احتمالی وجود ندارد. وتا وقتی که بیماری خاصی مطرح نباشد یعنی از نظر بالینی هیچ تشخیص افتراقی خاصی مطرح نگردد وجود این لکه ها هیچ چیز را ثابت نمیکند و نیازی هم به پی گیری بیشتر وجود ندارد .

این نمونه واضحی است از موارد ی که نگاه کردن و دیدن از تشخیص دادن و تشخیص دادن از درمان کردن به شدت پیشی گرفته است.در طب مدرن در بسیاری از موارد دیگرهم اگرچه این تناقض وجود دارد اما تا این حد اشکار نیست .در بسیاری از موارد ما انقدر که میبینیم درمان نمیتوانیم ،اما همچنان میبینیم و میبینیم و به ندرت چشم درویش میکنیم . راهی برای این درویشی نیندیشیده ایم که هیچ ،مسیله ای به نام" دیدن یا ندیدن" هرگز مطرح نشده !.با این همه ابزارهای تشخیصی گویی مقصود نهایی طب از درمان به تشخیص جابجا شده است .گویی طبیبان کاراگاهانی هستند که قطع نظر از امکان درمان یا هرگونه یاری، با ذره بین به دنبال مقصر میگردند یا محققین فیلسوفی هستند که صرفا بدنبال حقیقتند !! .

واقعیت این است که پیشرفت های سرسام اور حیطه تشخیص بخصوص در تصویر برداری و در ژنتیک مستلزم اخلاقیات و معنویات مناسبی است که می باید حاصل کاری هوشمندانه ،علمی و انسانی و با در نظر گرفتن تمامی مقتضیات ملی و فرهنگی ما باشند باید به تعریف وسیع تری از علم دست یابیم که در جزییات تکنولوژیک خلاصه نمیگردد ، علمی که به جنبه هایی عمیق تر از کیفیت حیات میپردازد . تعبیری از علم که تصادفا ریشه هایی سنتی در فرهنگ ما نیز دارد . علمای سنتی ما که علمشان جنبه تکنولوژِیک ندارد چگونه میتوانند علم خود را که قطعا حاوی اعتقادات و روانشناسی اجتماعی تاریخی ماست با این علم تکنولوژِیک مدرن در هم امیزند ؟

چگونه میتوانیم به تعریفی مدرن از نگاه حلا ل(نگاهی که به بیمار سود میرساند) و نگاه حرام(نگاهی که بیمار را می ازارد ) در طب جدید دست یابیم و به طور مداوم ان را به روز کنیم ؟

/ 3 نظر / 423 بازدید

با سلام و احترام آقای دکتر برای درمان اختلال شخصیت مرزی آیا روش دارو درمانی میتواند موثر باشد.؟ با تشکر

دکتر پریناز

باتشکر از وب عالی شما.

مریم

سلام اقای دکتر ایا امکان پاسخ دهی میسر میباشد در این وب یا خیر؟